Sweter to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych elementów codziennej garderoby, ale zarazem też jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji. Łatwo ulegają skurczeniu lub rozciągnięciu, mechacą się, tracą fason i odpowiednią strukturę. Jak prać i odświeżać swetry, by ich nie zniszczyć?

Pranie swetrów z wełny owczej

Sweter z naturalnej wełny to prawdziwy skarb w naszej szafie – jest nieporównywalnie ciepły, oddychający i przyjemny w dotyku, a przy tym wygląda bardzo szlachetnie. By służył nam przez wiele lat w nienaruszonym stanie, musimy wyjątkowo dbać o tkaninę, która, choć trwała i odporna na upływ czasu, wymaga przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji.

Przede wszystkim należy unikać standardowych programów w pralce automatycznej, mocnych, uniwersalnych detergentów: proszków i płynów do prania, suszeniu w pralce i na słońcu oraz oczywiście zbyt gorącej wody, która sprawi, że sweter się skurczy.

sweter damski z długim rękawem
sweter damski z długim rękawem

Ubrania z wełny najlepiej prać ręcznie, w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub specjalnego płynu do prania wełny. Sweter zawsze powinien być wywrócony na lewą stronę, a temperatura wody nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Sweter pierzemy bardzo delikatnie, nie pocierając mocno i nie naciągając tkaniny. Na koniec płuczemy w czystej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów, która zredukuje naturalną szorstkość owczej wełny.

Jeżeli nasza pralka jest wyposażona w program do prania wełny i tkanin delikatnych (lub program „pranie ręczne”), możemy zaryzykować automatyzację procesu – wiele swetrów wełnianych, zwłaszcza tych z dodatkiem ok. 20% poliamidu lub nylonu, dobrze znosi pranie w pralce, choć oczywiście nie mamy na to gwarancji.

Zobacz również  Czym powinny się charakteryzować wygodne bokserki męskie?

Jak prać sweter z kaszmiru i merynosa?

W przypadku swetrów kaszmirowych i z wełny merino lepiej nie eksperymentować i pozostać przy praniu ręcznym. Pierzemy swetry w chłodnej wodzie (wełnę z merynosów wręcz w zimnej), starając się bardzo delikatnie ugniatać tkaninę. Włókno kaszmiru przypomina strukturę ludzkiego włosa, dlatego jak najbardziej odpowiednim dla niego środkiem piorącym będzie… delikatny – najlepiej dziecięcy – szampon. Oczywiście alternatywą jest specjalny płyn do prania delikatnych wełen.

Swetry z bawełny

Swetry bawełniane są najłatwiejsze do pielęgnacji, ale też trzeba je prać częściej, niż te wełniane, ponieważ bawełna łatwo „łapie” zapachy z otoczenia. Na szczęście bawełnę można bez większego ryzyka prać w pralce automatycznej, oczywiście przestrzegając wskazówek zamieszczonych przez producenta na metce. Przed włożeniem do bębna pralki wywracamy sweter na lewą stronę i zawsze pamiętajmy o sortowaniu pranych ubrań według kolorów, by tkanina nie zafarbowała.

Suszenie swetra

Po ostatnim płukaniu odciskamy delikatnie nadmiar wody ze swetra, zawijając go w gruby ręcznik frotte. Następnie rozkładamy ubranie płasko na kolejnym, suchym ręczniku i pozostawiamy tak w przewiewnym miejscu (ale nigdy na słońcu!). Unikamy pralko-suszarek automatycznych, a także rozwieszania swetra na prętach suszarki – pozostawią one trudne do usunięcia odkształcenia materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *