Studia podyplomowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jednak jak wybrać odpowiedni kierunek, zwłaszcza iż niejednokrotnie jest to spora inwestycja finansowa? Co w tym przypadku należy wziąć pod uwagę?

Jaka dziedzina?

Czasem pierwsze studia okazują się być błędem. Wiele osób kończy kierunki, które ich nie interesują i nie zapewniają odpowiedniej pracy. W przypadku studiów podyplomowych warto tego błędu uniknąć. Dobrze jest więc najpierw dowiedzieć się nieco o nowej branży np. w ramach stażu czy praktyki. Studia podyplomowe tanie nie są, a więc nie należy tracić pieniędzy na coś, co może okazać się błędem.

Jaką uczelnię wybrać?

Studia podyplomowe prowadzi wiele uczelni, ale nieprawdą jest, że każda jest tak samo dobra. Pracodawcy wielokrotnie zwracają uwagę na szkołę, której się jest absolwentem, Liczą się oczywiście przede wszystkim te najbardziej znane. Przy okazji wyborze uczelni, dobrze jest sprawdzić kto zajęcia będzie prowadzić. Na szczęście w większości przypadków są to doświadczeni praktycy. Dzięki temu po ukończeniu studiów można bez obaw rozpocząć pracę zawodową w danej dziedzinie. Są jednak i osoby, dla których spore znaczenie ma wiedza teoretyczna. Powinny więc zwrócić uwagę, kto odpowiedzialny jest za wykłady.

Dobry wywiad środowiskowy to podstawa

Studia podyplomowe w teorii mają pomóc w karierze zawodowej, można więc sprawdzić, jakie kierunki mają za sobą inne osoby pracujące w interesującej branży. Taki swego rodzaju wywiad środowiskowy to doskonały pomysł. Przy okazji można popytać, które studia podyplomowe dana osoba poleca i jak je wspomina. W ten sposób uzyskać można sporo cennych informacji.

Zobacz również  Prezent na rocznicę związku dla chłopaka

Nie ma co oszczędzać

W Polsce ceny studiów podyplomowych są dość mocno zróżnicowane. Sporo zależy od miasta, w którym się znajduje dana uczelnia oraz od jej renomy. Na ogół jest to koszt 4-5 tysięcy złotych. Jednak w perspektywie długoterminowej taka inwestycja się opłaca. Studia podyplomowe na ogół mają formę zjazdów, które odbywają się co dra tygodnie. Z tego powodu mogą odbywać się nawet w innym mieście, bo dojazdy nie powinny być dużym problemem. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że można uzyskać zwrot nawet do 40% kosztów studiów podyplomowych. To niewątpliwie duża zachęta do poszerzania swojej wiedzy zawodowej i nie tylko. Ciekawą ofertę ma przede wszystkim program EFS – Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czy studia podyplomowe są dla każdego?

Należy pamiętać o tym, że studia podyplomowe obowiązkowe nie są. Jeśli ktoś nie może się więc zdecydować na jeden, konkretny kierunek, może powinien nieco wstrzymać się z decyzją o ich podjęciu. Obecnie liczy się i tak przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Zawsze też osoby, które myślą o podniesieniu swoich kwalifikacji zawodowych, mogą zdecydować się na szkolenie czy kurs, które są tańsze, a przy tym zajmą mniej czasu wolnego. Na studia podyplomowe w końcu zdecydować można się zawsze.

Zobacz również  Biodegradowalne opakowania w codziennym życiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *