Biegnie jest jedną z najchętniej wybieranych form aktywności fizycznej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardzo prosto zacząć je uprawiać, a i daje szybko bardzo wymierne efekty – nasza kondycja poprawia się, lepiej śpimy, jesteśmy zdrowsi i bardziej odporni na stresy dnia codziennego. Jednak jest jeszcze jeden aspekt tego, dlaczego bieganie jest tak chętnie wybierane przez wiele osób. Jest to odchudzanie. Czy faktycznie bieganie pozwala szybko schudnąć? O czym należy pamiętać, gdy chce się chudnąć w czasie biegania?

Jak długo biegać by zacząć spalać tłuszcz?

Powszechnie panuje przekonanie, że w czasie wysiłku fizycznego nasze ciało początkowo czerpie energię jedynie z węglowodanów, które zostały spożyte w ciągu dnia i które zgromadziły się w mięśniach jak o glikin i dopiero po wyczerpaniu tego źródła zaczyna być spalany tłuszcz. Jednak to przekonanie jest mylne, gdyż jak pokazują rozliczne analizy naukowe, już w czasie pierwszych minut wysiłku fizycznego jest spalany tłuszcz, ponieważ energia pobierana w tym czasie dla ciała pochodzi w 80% z węglowodanów i w 20% z tłuszczów. Oczywiście im więcej tłuszczu chcemy spalić tym dłuższy i bardziej intensywny powinien być nasz trening. To jak długo biegać, by intensywnie spalać tłuszcz w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i uwarunkowań naszego organizmu. Jednak ogólnie przyjmuje się, że intensywniej zaczynamy spalać tłuszcz po około 20-30 minutach biegu. Dlatego jeżeli nasz trening nie jest zbyt wysiłkowy to warto biegać przynajmniej 40-50 minut.

Zobacz również  Jak wybrać kierunek podyplomówki?

O jakiej porze dnia biegać?

To, o jakiej porze dnia będzie nam się lepiej biegało zależy tylko od nas samych. Jednak jeżeli chcemy biegać w celu zrzucenia kilku kilogramów to warto biegać z rana, gdyż wtedy nasz metabolizm o wiele lepiej pracuje i wtedy dostaje jeszcze „podkręcającego go kopa” w postaci wysiłku fizycznego.

Jak przygotować się do biegania?

W czasie przygotowań do biegów warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty i strój do biegania. Buty muszą charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, t-shirt do biegania musi być wykonany z najlepszych materiałów by zagwarantować odpowiednią przepuszczalność powietrza. Jednak dobrze jest też skupić się na tym co się je przed i po bieganiu. Wiele osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy przed bieganiem nic nie je. Jest to niestety podstawowy błąd, gdyż nie powinno się biegać na czczo. Kiedy nic nie zjemy przed bieganiem organizm wcale nie zacznie spalać tłuszczu. Będzie pobierał energię z białka mięśniowego, by móc podołać wysiłkowi fizycznemu, dlatego przed bieganiem warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany. Może to być np. owsianka. Jednak w takim przypadku należałoby odczekać jakiś czas przed rozpoczęciem treningu. Jeżeli nie mamy na to czasu warto zjeść węglowodany proste takie jak np. czekolada czy dojrzały banan. Warto też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, gdyż w czasie wysiłku tracimy dużo wody.

Zobacz również  Czym powinny się charakteryzować wygodne bokserki męskie?

Kluczem do sukcesu przy odchudzaniu przez bieganie jest systematyczność i wytrwałość, a także utrzymanie odpowiedniej diety.

Warto też urozmaicać swoje treningi, by w ćwiczenia było zaangażowanych jak najwięcej mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *