Jeansy – kto nie ma w szafie przynajmniej jednej pary tych spodni? To chyba najbardziej popularny i lubiany element garderoby zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, doceniających jego uniwersalność, ponadczasowość i komfort noszenia.
Wydawałoby się też, że nie ma łatwiejszego materiału do prania, niż klasyczny denim. Większość z nas po prostu wrzuca raz na jakiś czas spodnie do pralki, ustawia uniwersalny program, suszy i zakłada, nie zastanawiając się nad tym, czy można jakoś ulepszyć ten proces, by zapewnić tkaninie większą żywotność.
Metka to nie wszystko
Wprawdzie producenci umieszczają na metce informacje na temat rekomendowanej temperatury prania, ale często jest to wartość zawyżona. By zachować na dłużej fason i intensywność koloru, lepiej nie prać jeansów w wodzie cieplejszej niż 40 stopni Celsjusza – chyba, że spodnie są naprawdę bardzo mocno zabrudzone. Jeans można wyprać w cieplejszej wodzie raz na około pół roku.
Do prania najlepiej używać proszku i dozować go raczej oszczędnie. W przypadku spodni z jeansu raczej powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju zmiękczaczy i płynów do płukania – optymalna sztywność denimu to zaleta, a nie wada tego rodzaju tkaniny.
Pigment – jak zachować go na dłużej?
Jeansy mają to do siebie, że z reguły ich kolor stopniowo się spiera. W niektórych przypadkach ten efekt jest korzystny – szczególnie jeśli chodzi o błękitne jeansy w „kalifornijskim” stylu – ale gdy czarne spodnie ulegają zszarzeniu, a piękne głębokie navy staje się bladym granatem nie wygląda to dobrze. By jak najdłużej zachować oryginalny pigment w tkaninie, przed pierwszym praniem moczmy spodnie przez 20 – 30 minut w letniej wodzie z kilkoma łyżkami octu, następnie wysuszmy i wypierzmy. Ten zabieg sprawi, że barwnik nie będzie wypłukiwał się tak szybko. Zachowaniu koloru sprzyja też pranie z ubraniami w podobnych barwach (niebieskie tylko z niebieskimi, czarne z czarnymi itd.). Taka ostrożność uchroni też nasze jasne ubrania i bieliznę przed zafarbowaniem od barwnika spodni jeansowych.
Pamiętajmy też, by zawsze prać jeansy na wywrócone na lewą stronę. Jeśli suszymy spodnie na słońcu, nie wywracajmy ich od razu po praniu, lecz suszmy także na lewej stronie – taki zabieg również przeciwdziała blaknięciu ubrań.
Jeansów nie wirujemy i nigdy nie prasujemy, nawet jeśli z informacji na metce wynika, że producent na to pozwala – wysoka temperatura niszczy włókna denimu. Wystarczy założyć spodnie po wysuszeniu na siebie – po chwili materiał sam się ułoży i „wyprasuje” na ciele.